Pręty stalowe to elementy konstrukcyjne o uniwersalnym przeznaczeniu i zastosowaniu. Wykorzystuje się je w branży konstrukcyjnej, budowniczej, inżynierii lądowej, w przemyśle maszynowym i hutniczym, a także w innych rozmaitych aplikacjach. Poszukując prętu stalowego adekwatnie odpowiadającego na potrzeby nabywcy należy kierować się przede wszystkim rozmiarem, przekrojem poprzecznym, gatunkiem stali wykorzystanym w produkcji oraz specjalistycznym przeznaczeniem. W tym tekście prezentujemy najważniejsze parametry techniczne oraz kategorie i rodzaje prętów stalowych.
Najczęstsze przekroje i średnice w prętach stalowych
Najczęściej wykorzystywane są pręty stalowe o przekroju okrągłym, popularne w konstrukcjach zbrojonych, tokarstwie, ślusarstwie oraz jako półprodukt do wytwarzania elementów montażowych. Pręty stalowe o przekroju kwadratowym znajdują zastosowanie w balustradach, ogrodzeniach i konstrukcjach o innej funkcji. Popularne są też przekroje sześciokątne i prostokątne, stosowane w branży maszynowej, narzędziowej, a także jako elementy nośne lub wzmacniające w zróżnicowanej gamie konstrukcji.
Średnica prętów stalowych ma duży wpływ na ich przeznaczenie, najczęściej mieści się w przedziale:
– do 20 mm w aplikacjach z betonu zbrojonego,
– do 30 mm w przypadku prętów konstrukcyjnych i przemysłowych,
– do 20 mm w prętach do produkcji elementów precyzyjnych.
Są to najpopularniejsze rozmiary, łatwo dostępne w marketach i hurtowniach, powszechnie wykorzystywane w projektach budowlanych, inżynieryjnych i przemysłowych.
Technologia produkcji i przeznaczenie prętów stalowych
Pręty stalowe powstają metodą walcowania lub ciągnięcia. Walcowanie jest najpowszechniejszym sposobem produkcji, w jego trakcie stal jest nagrzewana do wysokich temperatur, w których możliwe jest odkształcenie struktury materiału. Jest to metoda wydajna, o niskich kosztach jednostkowych oraz pozwalająca na stworzenie prętów o niemal dowolnej długości i przekroju.
Ciągnięcie na zimno odbywa się w temperaturze pokojowej i polega na naciąganiu prętów za pomocą specjalnych matryc kalibrujących. W ten sposób wytwarza się między innymi pręty precyzyjne, o podwyższonej wytrzymałości mechanicznej i gładkiej powierzchni. Jest to droższa metoda oraz bardziej ograniczona w zakresie dostępnych średnic.
Ważną cechą dostępnych prętów stalowych jest obecność powłoki ochronnej – ocynkowanej – która zwiększa odporność całego wyrobu na wpływ wilgoci i opadów atmosferycznych. Dzięki temu pręty stalowe są przeznaczone do wykorzystania w miejscach nieosłoniętych i wyeksponowanych na deszcz, zachowując najlepsze właściwości przez wiele lat.
Warto też zwrócić uwagę na klasę wytrzymałości prętów stalowych, która może mieć wartość: A-0, A-I, A-II, A-III, A-IIIN. Najniższą wartość ma klasa A0, którą reprezentują wyłącznie pręty gładkie do lekkich zastosowań. Najbardziej wytrzymała klasa A-IIIN to nowoczesne pręty zbrojeniowe, przeznaczone do aplikacji przemysłowych i budowlanych.